Test twardości Rockwella

Maszyna do przeprowadzania testów twardości Rockwella

Test tego typu zazwyczaj przeprowadza się za pomocą maszyny, która nakłada określone obciążenie, a następnie mierzy głębokość powstałego wcisku na powierzchni. Tester, który musi być używany, może być albo stożkiem diamentowym o kształcie sferycznym z kątem 120° i promieniu wierzchołka 0,2 mm, zwany “brale”, albo stalową kulą o określonej średnicy. W pierwszej kolejności badacz nakłada obciążenie 10 kg, co powoduje zmniejszone początkowe wgłębienie, aby ustabilizować tester i usunąć ewentualne nierówności powierzchni. Następnie wskaźnik jest ustawiany na zero, a badacz nakłada pierwsze obciążenie. Po zdjęciu istotnego ciężaru odczytuje się głębokość, zachowując nadal mniejsze obciążenie. To jest moment, kiedy twardość można odczytać bezpośrednio z osi. Należy pamiętać, że tester i obciążenie testowe mogą określić skalę twardości, która została użyta – A, B, C, itp.

tester ze stożkiem diamentowym / indenter diamentowy

W przypadku materiałów miękkich, takich jak stopy miedzi, stopy aluminium lub miękkie stale, można użyć stalowej kuli o średnicy 1/16 cala z obciążeniem 100 kilogramów, a twardość można odczytać na skali “B”. Jeśli chodzi o testowanie twardszych materiałów, takich jak żeliwo stopowe i wiele stopów stali, należy użyć stożka diamentowego o kącie 120 stopni z maksymalnym obciążeniem 150 kilogramów, a twardość można odczytać na skali “C”. Skale “C” są standardowo używanymi skalami. Prawidłowa wartość Rockwella będzie zawierała litery “HR” obok liczby twardości i litery skalującej. Na przykład, 100 HRC oznacza, że materiał ma wartość twardości wynoszącą 100 na skali C.

A - Węglikowe węglików, płytki stalowe oraz cienka stal
B - Stopy miedzi, stopy aluminium, miękkie stali, żelazko, itp.
C - Stal, tytan, perlitowy żeliwo kowalne, twarde żeliwo odlewne, głęboko hartowana stal i inne materiały twardsze niż B 100
D - Cienka stal i średnio hartowane stal oraz perlitowe żeliwo kowalne
E - Żeliwo odlewane, metale łożyskowe, aluminium i stopy magnezu
F - Miedź, miedzionikiel, cienkie, miękkie blachy metalowe
G - Bronz fosforowy, żeliwo kowalne, miedź berylowa
H - Aluminium, ołów, cynk
K, L, M, P, R, S, V - Metale łożyskowe i inne bardzo miękkie lub cienkie materiały, w tym tworzywa 

Standardowe zakresy twardości:

  • Bardzo twarde stale (np. narzędziowe ostrza, dłuta wysokiej jakości): między 55 a 66 na skali HRC. Obejmuje to stale szybkotnące, stale narzędziowe, takie jak M2, W2, O1 i D2, oraz nowoczesne stopy nierdzewne wytwarzane metodą metalurgii proszków, np. S30V, CPM 154 (proszkowy odpowiednik popularnej narzędziowej stali stopowej 154CM firmy Crucible Industries Corporation), CPM-M4, ZDP-189 itp.
  • Siekiery: między 45 a 55 na skali HRC.
  • Mosiądz: od HRB 55 do HRB 93.
Scroll to Top