Na czym polega hartowanie stali?

Hartowanie – proces obróbki cieplnej mający na celu zwiększenie twardości stali.

W ramach hartowania istnieją różne metody, które dostosowuje się do konkretnych potrzeb:

  1. Hartowanie zwykłe polega na szybkim schładzaniu rozgrzanej stali w specjalnym medium chłodzącym, takim jak woda lub olej. To ważne aby kontrolować prędkość chłodzenia aby uniknąć odkształceń. Temperatura po ochłodzeniu musi być niższa od temperatury otoczenia.

  2. Hartowanie stopniowe to technika polegająca na stopniowym obniżaniu temperatury stali po jej podgrzaniu do punktu przekraczającego temperaturę krytyczną. Jest szczególnie przydatna w przypadku grubszych materiałów gdzie tradycyjne hartowanie mogłoby spowodować pęknięcia i deformacje.

  3. Hartowanie izotermiczne to proces, w którym kontroluje się tempo ochładzania stali a następnie utrzymuje ją w stałej temperaturze przez określony czas. Ten proces pozwala uzyskać jednolitą twardość na całej powierzchni stali.

  4. Hartowanie powierzchniowe to metoda polegająca na hartowaniu jedynie zewnętrznej warstwy stali pozostawiając wnętrze miękkie i elastyczne. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku elementów maszyn, które potrzebują twardości na powierzchni ale jednocześnie muszą zachować pewną elastyczność.

Proces hartowania jest nieodzowny w wielu sektorach przemysłu w tym w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie, lotnictwie oraz przemyśle metalowym. Stal poddana odpowiedniemu hartowaniu znajduje zastosowanie w produkcji elementów konstrukcyjnych, narzędzi, sprzętu rolniczego i ogrodniczego a także w sprzęcie sportowym.

Ważne jest aby proces hartowania był dokładny i precyzyjny dlatego stosowanie odpowiednich narzędzi i technologii ma kluczowe znaczenie.

Scroll to Top