Jaki piec do wypalania ceramiki?

“Jaki piec do wypalania ceramiki będzie odpowiedni dla mnie?” – To pytanie, które często zadają sobie pasjonaci ceramiki.

Wybór odpowiedniego pieca to kluczowa decyzja, która wpłynie na jakość Twoich dzieł. Warto zrozumieć, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi ponieważ wybór zależy od wielu czynników.

Zastanów się co chcesz tworzyć i ile

Pierwszą ważną kwestią jest określenie swoich potrzeb produkcyjnych. Jeśli planujesz tworzyć na większą skalę lub zmienić swoją pracownię na pełnoprawny biznes, rozważ piec o większej pojemności. Powinieneś wziąć pod uwagę piec większy niż te najmniejsze dostępne na rynku. Pomyśl czy 60 l to wystarczająco czy może potrzebujesz już 100 l czy 120 l pieca.

Jako ciekawostkę, warto dodać, że małe piece mają swoje miejsce nawet w bardziej zaawansowanych pracowniach. Pozwalają na szybkie wypalanie próbek, wykonywanie eksperymentów czy realizację niewielkich zamówień.

Instalacja elektryczna w Twojej pracowni

Drugim aspektem jest moc pieca i rodzaj przyłącza elektrycznego. Mniejsze piece mogą być podłączane do standardowej sieci 230 V co jest wygodne dla początkujących ceramików. Piec o większej mocy wymaga jednak czasami przyłącza siłowego co warto skonsultować z elektrykiem przed zakupem. Pomyśl także o miejscu, gdzie piec ma stać. To powinno być osobne pomieszczenie najlepiej nie pokój w mieszkaniu czy kuchnia. Rozważ czy nie potrzebujesz dostosować miejsca pod piec np. dodatkowej wentylacji.

Jaki rodzaj pieca wybrać?

Rodzaj pieca to kolejny istotny wybór. Na rynku dostępne są piece ładowane od boku i od góry. Piece ładowane od góry wymagają schylania się przy ładowaniu. Piece komorowe są większe i nie wymagają schylania. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na schylanie się i wydaje Ci się, że ładowanie od frontu jest bardziej komfortowe, piec komorowy może być dla Ciebie odpowiedni.

piec do wypalania ceramiki wewnątrz

Temperatura maksymalna pieca

Maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć piec, jest istotna w zależności od rodzaju ceramiki jaką planujesz wypalać. Upewnij się, że piec spełnia wymagania temperaturowe Twoich projektów. Maksymalną temperaturę, jaką osiąga piec, tak zresztą jak jego moc i potrzebne napięcie, znajdziesz na tabliczce znamionowej oraz w specyfikacji produktu.

Masz pytania? 

Z chęcią na nie odpowiemy.

Zostaw swoje dane w formularzu, podaj temat rozmowy a oddzwonimy do Ciebie.

    Scroll to Top